Bir Ahlaki İkilem

İnsanlık varlığı boyunca ikilemelerin altında ezildi durdu. Bugünlerde ise sürekli kulaklarımıza gelen bir kavram söz konusu… popülizm. Burada popülizm budur şudur diyemem size ama şunu söyleyebilirim, toplumları var eden halk arasında bir ayrım söz konusu ve bu ayrımı kullanmak popülist siyaseti besleyen temel unsurlardan bir tanesi. Bu ayrım ideolojiden, etnik kökenden ya da dini inanışlardan kaynaklanabilir ancak zamanın ruhunun değiştiremediği bir kavram tam da bu sebepten ötürü hep karşımızda. Çoğulculuk mu çoğunlukçuluk mu?

Fikirlerini hep kendime uzak bulduğum ve bu sebeple yıllardır okurken içinde kaybolduğum bir yazar… Jeremy Bentham. Bentham felsefi olarak faydacıdır ve ona göre iyi olan, arzuların acılar üzerine üstünlüğüdür. Aslında ilk duyduğumuzda akıllara cemre gibi düşen bir fikir. Evet aslında denebilir ancak geniş yelpazeden baktığımızda toplumun çoğunluğunun zevkleri ve talepleri farklı küçük gruplar için acı verici hatta çok can sıkıcı olabilmektedir.

Bu sebepten ötürü bazı bakış açılarının bizlere olan farklılıklarını dışlamak ne kadar doğru hatta ne kadar insancıldır? Mill’in “Freedom of Speech” yazısında da söylediği gibi aslında bazı şeyler. Muhalif olan fikirler dinlenmeli çünkü çoğunlukta olanlar otoriterleşir, kendi doğrularını oluşturur. 

Şimdi dönüp kendimize bir bakalım. Bazı konularda çoğunluk bazılarında ise azınlık konumundayız. Kendimiz ne kadar farklı fikirlere, yaşam kültürlerine ve tarzlarına tolerans gösteriyoruz, anlayış gösteriyoruz tartışılır.

Demem o ki herkesin bir talebi, bir arzusu ve yaşamak istediği bir hayat var. Bu ahlaki ikilemin içinden hangisi doğrudur hangisi yanlıştır bilemem ancak şundan eminim. Farklılıklar yok sayılarak hayat daha kabul edilebilir kılınmıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s