Her Yol Panteon’a Çıkar

Bir deniz feneri düşünün ki sizi günümüzden bin sene öncesinde bir kara parçasına ulaştırabilip, bulunduğu yere kilometrelerce uzaklardan tacirleri getirtebiliyordu. Günümüzde bu fikir ne kadar olağan bir durum gibi gelse de o yapıt o bölgenin kalkınması için adeta bir mukaddesti. Bugün İstanbul’da tarihi bir değer olarak karşımıza çıkan Dikilitaş’ı gördüğümüzde aklımıza gelen estetik duyguların dışında bu dikilitaşın seneler önce soyut bir kavram olan devlet kavramının somutlaştırılması amacıyla oraya dikildiğini biliyoruz. Roma gibi yılların ve savaşların eskitemediği bir şehre giden gezginlerin hep söylediği bir söz vardır… Bütün yollar Panteon’a çıkar.

Bu anlattıklarımın hepsi aslında toplumsal hafıza ve topluma otoriteyi anlatmak amacıyla yıllar önce yapılmış ilkel çabalar ve işleyişlerdir. Bunlar bize tarihsel olarak çok uzak olsa da bu çabaların tohumlarının meyvelerini modern zamanda daha farklı da olsa görebilmekteyiz, “Kurumsallaşma”. Aslında çoğu beyaz yakalının duyduğunda tüylerini diken diken eden bu sözcük bize çok fazla şey anlatmakta. Geçmiş zamanlardan beri süregelen bu devlet otoritesinin somut tahsisi aşamaları modern devlette karşımızı meşruiyetini kurucu metinden alan devlet daireleriyle göstermektedir. Bugün şehrin en merkezi noktalarında valilik ve vergi daireleriyle karşılaşmamızın sebebi de budur aslında. Meşruiyetini kurucu metinlerden alan bu devlet kurumları aslında devletin kendisidir ve işlevlerini veyahut yapısallıklarını kaybettiklerinde ise devletin sistematiğine “zeval gelmesi” işten bile değildir.

Modern, post-modern kavramlarını sürekli duyduk, dinledik ve okuduk. Bu dönemlerin ruhu birbirinden farklı olsa da ortak belli noktaları söz konusu; otorite. Şimdi her yolun Panteon’a çıkması fikri daha anlamlı geliyor sanırım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s