Yeni Sosyal Medya

Hepinizin bildiği üzere sosyal medya düzenlemesi 29 Temmuz günü meclisten geçti. İktidarın “Almanya Modeli” şeklinde pazarladığı düzenleme kapsamında genel olarak yasada öngörülen yükümlülükleri karşılamayan yer sağlayıcılarına idari para cezası kesilecek. Kişilik haklarına saldırı, iftira, hakaret gibi nedenlerle içeriğin engellenmesi veya çıkarılmasının yanı sıra “unutulma hakkı” da kullanılabilecek. Bu durumda kişilerin isminin geçtiği ve “kişilik haklarına saldırı” olarak nitelendirdiği paylaşımlar arama motorlarında görülmeyecek. Sosyal ağların Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu da geliyor ve buna uyulmaması durumunda kademeli biçimde artan yaptırımlar mevcut. Para cezasından tutun, bant genişliğinin sınırlanmasına yani sizin, benim belirli sosyal ağlara giremememize kadar.

Peki bütün bunların amacı ne? İktidar partisinin bu soruya cevabı suç unsuru içeren veya hakaret, özel yaşamın gizliliğinin ihlali gibi sakıncalı içerikler sebebiyle ortaya çıkan “muhataplık sorununun” aşılması gerekliliği. Aynı zamanda partiden yine üst düzey yetkililer, “Siber vatanda da mücadele ediyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Tabii yapılan her şeye vatan, bayrak gibi anlamı mukaddes olan kavramları kullanarak nereye kadar gidilebileceği de tartışılır. Bu gibi kavramları, yetkili kurumlar/kişiler işlerine geldiği gibi kullanırsa bu kavramların toplumun gözünde değeri bir hayli düşer, maalesef. Her durumun arkasına vatan, beka, bayrak vb. demenin herkesin şu sıralar peşinden koştuğu “Z kuşağı”nı etkileyeceği düşünülüyorsa daha derin bir araştırma yapılması gerektiğini söyleyebilirim.

Muhalefet kanadında ise bu düzenleme iktidarın “muhaliflerini susturmak” için yeni bir “sansür aracı” bulduğu şeklinde konuşuluyor. Bu tepki ne kadar amacına ulaşıyor ya da bu tepki yeterince kapsamlı ve organize verilebiliyor mu tartışılır. Türkiye’deki belirli ve oldukça büyük bir kesime göre “elde kalan son bağımsız haber alma aracı” olan sosyal medyaya bu düzenleme ile birlikte kısıt getirilmesi ihtimali söz konusu olduğunda muhalefetten ilginç bir yöntem ile karşılaşıldı: şakaya vurma ve komik olma. Bu strateji ile -bir strateji niteliği taşıyor mu emin değilim- muhalefet sosyal medyanın düzenlenmesi işini önemsiz bir durummuş gibi insanların bilinçaltına yerleştirip, son gün Twitter üzerinden hashtag çalışması gerçekleştirdi. Günümüzde “hashtag” çalışmalarını diğer birçok yönteme göre kamuoyu oluşturma, belirli riskleri bulunsa da toplumu bilinçlendirme açısından daha önde görüyorum fakat seçmeni ve kendi varlıklarının devamı için kendi beyanlarına göre bu kadar önemli bir durumda 15 gündür her kanalı kullanarak seferberlik ilan etmek yerine bu tarz bir yola gidilmesi üzerinde düşünülmesi gereken bir nokta.

Ek olarak, sosyal medyada yazılan çizilen sakıncalı içerikleri, düşünce akımlarını engellemek yerine başka yöntemler izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. “Görmüyorsak bu durum yoktur.” Kanısı gerçeklikten çok uzak. Olası bir içerik engellenmesinde, insanların içinde bu düşüncenin yaşamayacağı ya da çoğalmayacağı düşünülüyorsa bu durumda yanılma ihtimali fazla. Bir aracı kötü göstermek yersizdir çünkü doğru kullanılabilirse değerli ve faydalıdır. Temel olarak insanlardaki problemlerin görüşülmesi gerekli, bu da bizi en başa, “doğru eğitim” kavramına götürüyor.

Şu anki durumun bize belirtildiği kadarıyla esas amacı değil fakat belirli araçları, platformları organize bir şekilde mental yönden insanı yaralıyor kanısı ile kısıtlamak yerine insanların neden böyle olduğunu konuşmamız gerekli. İnsanlar niye toplu halde bunu yapıyor? Nerede yozlaştık? Bu insanlar toplumda nasıl kamufle oldu ya da toplum tamamen bu profile mi dönüştü? Eğer bu soruları en kısa zamanda kendimize yöneltip, önlemlerini alabilirsek başka bir şeye ihtiyaç kalmayacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s