Yazılar

Değişen Zamanlarda Modern Kavramlar

Bir önceki yazımda otorite ile ilgili bazı konulara değinirken, vergi dairelerinin otoritenin somutlaştırılması neticesinde şehir merkezlerinde bulunduğunu söylemiştim. Bu yazıyı okuyup İzmir’de yaşayanlar ne söylemek istediğimi daha iyi anlayacaklardır. Bu yazımda ise otorite ve vergi arasında bir bağlantı kurup sizlerle tartışmak istiyorum.

İstanbul Sözleşmesi “Geleceği” Yaşatır

Bir senedir ara sıra gündeme gelen bir konu olsa da İstanbul Sözleşmesi uzun yıllardan beri süregelen bir konu değildi. Geçtiğimiz bir iki yıl içerisinde “kaldırılması” siyasi açıdan birçok kere gündeme geldi. Peki İstanbul Sözleşmesi kaldırılabilir mi? Kaldırılırsa ne gibi sorunlar ortaya çıkabilir?

Kültür Emperyalizmi: Beyaz Perde

Okuduğunuz başlık hakkında sinema tarihinin başlangıcından itibaren ele alınabilecek birçok konu bulunmakta fakat bugün spesifik olarak üzerinde duracağımız bir film var: 300 Spartalı.

Her Yol Panteon’a Çıkar

Bir deniz feneri düşünün ki sizi günümüzden bin sene öncesinde bir kara parçasına ulaştırabilip, bulunduğu yere kilometrelerce uzaklardan tacirleri getirtebiliyordu.

Linç Kültürü

Günümüzde dijitalleşmenin ve sosyal medya kullanımının artmasıyla yoğunluğunu sanal ortama taşımış olsa da temel olarak “linç” kavramı, bir kitle tarafından meşru bir yargılama yapılmaksızın gayri meşru bir saldırının belirli kişilere uygulanmasıdır.

Bir Ahlaki İkilem

İnsanlık varlığı boyunca ikilemelerin altında ezildi durdu. Bugünlerde ise sürekli kulaklarımıza gelen bir kavram söz konusu… popülizm.

Biz Geldik!

Merhaba, uzun zamandır hayata geçirmek istediğimiz projelerimizle alakalı bazı somut adımlar attık ve bir kimlik altında karşınızdayız. Adımız Panoptikon, sebebi ise her telden konuyu ele alıp tıpkı bir gözlemci gibi belli yazılara döküp sizlere aktarma amacı gütmemiz.


BLOGUMUZU TAKİP EDİN!

Yeni içerik doğrudan gelen kutunuza iletilsin.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!